iPadOS 13.1 Yayınlandı! İşte Güncelleme Kılavuzu

Apple, iPad, iPad Pro ve iPad Air için iPadOS’u çıkardı. Bu güncelleme ile, karanlık mod, Ana ekranda widget’lar, aynı uygulamanın birden fazla penceresini açma yeteneği, yeni Fotoğraf ve Video düzenleyici, yeni Hatırlatıcılar uygulaması, performans gibi yüzlerce yeni özellik gelecek.

iPad için iPadOS 13.1 Güncellemesi Nasıl İndirilir?

iPadOS güncellemesini iPad’inize indirmeden önce, güncellemeyi iPad’inize yüklemek için gereken adımları uygulayın.

iPadOS Uyumlu Cihazlar

iPadOS aşağıdaki iPad’leri destekler:

 • 12.9-inç iPad Pro
 • 11 inç iPad Pro
 • 10,5 inç iPad Pro
 • 9,7 inç iPad Pro
 • iPad (7. nesil)
 • iPad (6. nesil)
 • iPad (5. nesil)
 • iPad mini (5. nesil)
 • iPad mini 4
 • iPad Air (3. nesil)
 • iPad Air 2

iPadOS 13 OTA Üzerinden Nasıl Güncellenir?

NOT: Bu yöntem ile cihazınızdaki hiçbir veri silinmez.

İndirmeye başlamadan önce, güncelleme işlemi sırasında bataryanın boşalmaması için cihazınızı bir güç kaynağına bağlayın.İnternet bağlantınıza bağlı olarak, güncellemenin indirilmesi ve kurulması için birkaç dakikadan bir saate kadar sürebilir.

1.Adım: Cihazınız Wi-Fi’ye bağlıyken, Ayarlar uygulamasını açın ve Genel> Yazılım Güncelleme üzerine dokunun. iOS mevcut güncellemeleri otomatik olarak kontrol eder ve iOS 13.1 yazılım güncellemesinin mevcut olduğunu size bildirir.

2.Adım: iPadOS 13.1’deki tüm yeni özellikler ve geliştirmeler hakkında ayrıntılı bilgi veren bir ekran sunulacaktır. iPadOS 13.1 güncellemesini indirmek ve iPhone ya da iPad’inize yüklemek için İndir ve Yükle’ye dokunun .

iPhone veya iPad’iniz güncellemeyi indirmeye devam edecek ve güncelleme hazır olduğunda size bir bildirim gönderecektir. iPadOS 13.1’i cihazınıza kurmak için Ayarlar> Genel> Yazılım Güncelleme’ye geri dönün ve ardından Şimdi Kur’a dokunun.

iPadOS 13 Sıfırdan Sorunsuz Bir Şekilde Temiz Kurulum Nasıl Yapılır?

Not: Bu işlem cihazınızı tamamen sileceğini bilmek çok önemlidir. Buna devam etmeden önce yedeklediğinizden emin olun. Alternatif olarak, temiz bir kurulum isterseniz cihazınıza yedeği kurmadan devam edebilirsiniz.

1.Adım: İlk önce,PC veya Mac’inizdeki iTunes’un en son sürümüne güncellemeniz gerekecek. Çalıştırdığınız iTunes sürümünün iPadOS 13’ü desteklemesi gerektiğinden bu son derece önemlidir. En son iTunes’u indirmek için https://www.apple.com/tr/itunes/download/ adresine gidin.

2.Adım: Cihazınız için uygun olan IPSW dosyasına ihtiyacınız olacak. 

Gerekli IPSW dosyasını bu siteden indirebilirsiniz.

3.Adım: Aygıtınızda Ayarlar> iCloud> iPhone’umu Bul’a gidin . Bu özelliği devre dışı bırakmak için düğmeyi kapalı konuma getirdiğinizden emin olun ve sizden istendiğinde şifreyi girin.

4.Adım: Cihazınızı PC’nize veya Mac’inize bağlayın.

5.Adım: iTunes’da bağlı cihazınızın iTunes arayüzünden seçildiğinden emin olun.

6.Adım: Bir Mac üzerindeki Alt tuşunu veya bir Windows PC’nizde Shift tuşuna basılı tutarak iPhone’u Geri Yükle… düğmesini tıklayın. iTunes daha sonra cihazınıza güncellemeyi yüklemek için bir yazılımı dosyası (.ipsw) seçmenizi ister. Tabii ki, bunu zaten indirmiş bulunmaktasınız, böylece cihazınızın iPadOS 13 IPSW dosyasına erişebilirsiniz. IPSW dosyasını seçtiğinizden ve iTunes’un cihazınıza geri yüklemek için çalışmasına izin verdiğinizden emin olun.

Bu yöntem cihazda yeni bir iPadOS 13 kurulumu sağlayacak ve Apple’ın tüm yeni özellikleri ve işlevselliği ile hiçbir sorununuz olmadan kullanabileceksiniz.