iOS 13 ve iPadOS 13: Bilmeniz Gereken Tüm Yeni Hareketler

iOS 13 ve iPadOS 13’e yeni hareketler geldi.İşletim sistemi olgunlaştıkça, karmaşıklık da artar. Bu da iPadOS 13 ile gördüğümüz bir şey. Apple şimdi iPadOS’a profesyonel kullanıcılar için yeni hareketler ekliyor.İşte iOS 13 ve iPadOS 13’te bilmeniz gereken tüm yeni hareketler.

1. Kopyala, Yapıştır

Kopyala ve yapıştır seçenekleri için iki yeni hareket var. Hepsi üç parmak hareketi kullanarak çalışır. Metin seçildikten sonra, metni kopyalamak için üç parmağınızla sıkıştırın. Yapıştırmak için karşıt hareketi kullanın.

2. Geri Al ve Yinele

Bir metin girişini geri almak için iPhone veya iPad’inizi sallamanıza artık gerek yok. Metni geri almak için sadece üç parmağınızla sola kaydırın. Metin girişini yinelemek için üç parmağınızla sağa kaydırın.

3. Biçimlendirme Kısayol Çubuğu

Kaydırma hareketlerini beğenmezseniz, bunun yerine yeni biçimlendirme kısayol çubuğunu kullanabilirsiniz. Ekrana üç parmağınızla dokunup basılı tutarsanız, en üstte açılan bir biçimlendirme çubuğunu görürsünüz. Bu Geri Al, Kes, Kopyala, Yapıştır ve Yinele kısayollarını içerir.

4. İmleci Taşıma

Metin giriş modundayken, imleci hareket ettirmek artık çok daha kolay. Temel olarak, imlecin alınacağı yerin üzerine dokunup basılı tutun. Sonra gitmek istediğiniz yere sürükleyin. Tam yeri bulduğunuzda, parmağınızı bırakın.

5. Hızla bir Metin Bloğu Seçme

Seçmek istediğiniz metnin başlangıç ​​bölümünden kaydırarak başlayın ve seçimin sonuna kaydırın ve bırakın. Metnin seçildiğini göreceksiniz. Bu harekette ustalaşmanın püf noktası hızlıca kaydırmaktır. Başlangıçta dokunup basılı tutmayın.

6. Kaydırma Çubuğunu Sürükleme

Hem iPhone hem de iPad artık uzun bir belgede hızlıca kaydırmak için sürüklenebilen kaydırma çubuklarına sahiptir. Yazıyı Kaydırmaya başladığınızda, ekranın sağ kenarında kaydırma çubuğunu göreceksiniz. Ortadan kaybolmadan önce üzerine hafifçe vurun ve basılı tutun. Ardından telefonunuz titrer ve kaydırma çubuğu daha kalın hale gelir. Şimdi ekranda hızlıca gezinmek için yukarı veya aşağı kaydırabilirsiniz.

7. iPad: Slide Over Üzerinden Bildirimi Genişletme

8. iPad: Uygulamanın Başka Bir Örneğini Tam Ekranda Açma

Bunu, bileşeni ekranın en üstüne sürükleyerek yapabilirsiniz.

9. iPad: Slayt Üzerindeki Uygulamalar Arasında Geçiş Yapın

Açık Slayt panelinin üstüne başka bir uygulamayı bırakarak Slayt Açma’da birden fazla uygulama açabileceğinize göre, bunlar arasında geçiş yapmanın bir yolunu bulmanız gerekir. Ve bunu yapmak kolay. Apple temelde tüm iPhone X çoklu görev sistemini Slide Over panelinin içine entegre etti. Böylece, Açık Slayt panelinin altında küçük bir giriş çubuğu göreceksiniz. Uygulamalar arasında geçiş yapmak için yatay olarak kaydırın.

10. iPad: Klavyeyi Küçültme

iPadOS-13-Floating-Keyboard ile ilgili görsel sonucu

Kompakt klavye iPadOS 13’e geri döndü. Bu küçük özellik, iPad’inizi tek elle kullanmanızı büyük ölçüde geliştirir.