iOS 13 Tanıtıldı. İşte Yeni Gelen Özellikler!

Bugün Apple, iPhone ve iPad’ler için mobil işletim sisteminin bir sonraki ana sürümü olan iOS 13’ü tanıttı. Geçen yıl öncelikle iOS 12 ile hız ve kararlılığa odaklandıktan sonra, iOS 13 ile daha çok iPad’e odaklanıldı.

Daha Hızlı Face ID ve Daha Hızlı Uygulama Başlatma Süreleri

ios 13 faster face id ile ilgili görsel sonucu

Apple, iOS 13 ile sistem performansında yine iyileştirmeler yaptı. Apple ayrıca uygulama boyutlarını küçültmeyi de başardı. Diğer bir avantaj ise Apple’ın uygulamaların iOS 13’te neredeyse 2 kat daha hızlı açılacağını iddia etmesi.Uygulama güncellemeleri yüzde 60 daha küçük boyutlu olacak.

ios 13 faster application open ile ilgili görsel sonucu

Temel değişiklikler sayesinde, iOS 13 yüz kilidi yüzde 30’a kadar daha hızlı açılacak.

Karanlık Mod

ios 13 dark mode ile ilgili görsel sonucu

iOS 13, sistem çapında bir Karanlık Mod sunar. Bu mod aynı zamanda Müzik uygulaması, Hatırlatıcılar, Apple Haritalar ve daha fazlası dahil olmak üzere işletim sistemi ile birlikte gelen tüm uygulamaları da kapsar.

Karanlık Modu Kontrol Merkezi’nden otomatik olarak etkinleştirebilir veya günün belli bir kısmında kendini otomatik olarak etkinleştirecek şekilde ayarlayabilirsiniz.

Yeni Kaydırma Klavyesi

Swype benzeri Klavye iOS 13 ile nihayet geliyor ve buna kaydırma yetenekleri ekliyor. Bu, sadece Swiftkey ve Gboard gibi, klavyede yazmak yerine bir sözcük yazmak için kaydırılabileceğiniz anlamına gelir.

Apple Maps

Apple, birkaç yıldır üzerinde çalıştığı bir proje olan Maps uygulaması hakkında daha doğru bilgi almak için araba kullanıyor. Apple, yeni Haritalar’ın çok daha ayrıntılı olduğunu iddia ediyor ve Apple bu yılın sonuna kadar ABD’ye yaymayı planladığını söyledi. Bulunduğunuz bölgenin yüksek çözünürlüklü bir 3D görünümünü sağlayan, Google Sokak Görünümü gibi çalışan yeni bir dürbün simgesi Çevreye Bak, var. Telefonunuzu yana doğru çevirirseniz, yine Sokak Görünümü gibi, caddede de hareket edebilirsiniz. Ancak, AR desteği ile, onlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için mağazalara dokunabilirsiniz.

Safari artık dosya indirebiliyor

ios 13 safari download files ile ilgili görsel sonucu

Safari’de yeni bir İndirme Yöneticisi var.

Web sitelerinde yazı tipi boyutunu kolayca değiştirmek için yeni bir özellik geldi.

Apple ile giriş yapın

kgb4-GSc54v4-Sx-Np-RVSGw-DM-650-80

Google ve Facebook’un aksine, Apple ile oturum açtığında, adınız, yaşınız, e-posta kimliğiniz ve diğer kişisel verileriniz web sitesi ile paylaşılmaz. Aslında, isterseniz, bir uygulamanın birinde ısrar etmesi durumunda Apple’ın rasgele bir e-posta kimliği oluşturmasıyla e-postanızı uygulamalardan da gizleyebilirsiniz. Bu rastgele kimliğe gönderilen e-postalar daha sonra birincil kimliğinize iletilir. Bu şekilde, üçüncü taraf uygulamalardan ve hizmetlerden gizli kalır.

Yeni Portre Modları

iOS 13’teki Kamera uygulaması daha güçlü ve özelleştirilebilir bir Portre modu alır. Konunuzdaki ışığın yoğunluğunu istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.

Yeniden tasarlanan CarPlay

  • Gösterge paneli aynı anda daha fazla içerik göstermek için yeniden tasarlandı
  • Yepyeni bir Takvim uygulaması
  • Müzik uygulaması yeniden tasarlandı
  • CarPlay’deki Siri artık Pandora, Waze ve diğer üçüncü taraf uygulamalarla çalışıyor

‘Fotoğraflar’ Sekmesi

ios 13 gallery apps ile ilgili görsel sonucu

Fotoğraflar uygulamasında yeni bir “Fotoğraflar” sekmesi var. Otomatik olarak yinelenen fotoğrafları gizler ve ilgisiz olanları kaldırır. Ayrıca videoları otomatik olarak oynatır. Fotoğraflar uygulaması artık fotoğraflarınızı Ay ve Yıl olarak düzenleyebilir.

Geliştirilmiş Mesajlar Uygulaması

ios 13 Improved Messages Application ile ilgili görsel sonucu

Kişiler artık Mesajlar uygulamasında Memoji’leriyle görünecek. Ayrıca, bilinmeyen mesaj gönderenlerin adları Mesajlar uygulamasında da otomatik olarak gösterilir.

Özelleştirilebilir Memoji

ios 13 Customizable Memoji ile ilgili görsel sonucu

Memojiler iOS 13’te daha özelleştirilebilir hale geliyor. Makyajı özelleştirebilir, AirPod’lar, ruj rengi, dişler ve daha fazlasını içeren aksesuarlar ekleyebilirsiniz.

Memoji Çıkartmaları

Memoji-Stickers

Apple, Memoji’nizi WeChat, Whatsapp gibi üçüncü parti uygulamalarda kullanabileceğiniz bir Memoji çıkartma paketine otomatik olarak dönüştürür.

Gelişmiş Düzenleme Araçları

ios 13 Advanced Editing Tools ile ilgili görsel sonucu

iOS 13’teki görüntü düzenleyiciye birçok yeni araç geliyor. Yeni düzenleme seçeneklerinden bazıları parlaklık, Highlights, Sharpes, Noise Reduction, kontrast ve daha fazlasını içerir. Bu seçeneklerin çoğu Snapspeed gibi üçüncü taraf düzenleme uygulamalarında kullanılabilir. Apple ayrıca iOS 13’te video düzenleme yeteneklerini de geliştiriyor. Videolar için video döndürme özelliği de dahil olmak üzere birçok araç geliyor.

AirPods Gelen Mesajları Okuyabilir

iOS 13 ile AirPods gelen tüm bildirimlerinizi otomatik olarak okuyacak ve yanıtlamanıza izin verecektir.

Apple Müzik artık şarkı sözlerini eş zamanlı olarak gösteriyor.

ios 13 new Apple Music lyrics ile ilgili görsel sonucu

Siri artık doğal konuşuyor

Siri artık çok daha doğal ve gerçekçi konuşuyor.