Bulunan Açık Sayesinde iPhone X ve önceki iPhone Modellerine Kalıcı Olarak Jailbreak Yapılabilecek!

iPhone 4s’lerden iPhone X’e kadar milyonlarca iOS cihazını etkileyen bir Bootrom açığı keşfedildi.

” checkm8 ” olarak adlandırılan bu açık, iOS 12’yi çalıştırıp çalıştırmadıklarına bakılmaksızın iPhone X’e kadar tüm cihazlarda çalışıyor.

Halka açık bir bootrom açığının ortaya çıkması çok nadirdir ve bu tür açık ilk olarak 2010’da iPhone 4 için yayınlanmıştı.

Bootrom açıkları, yazılım yerine telefonun donanımından yararlanır, bu da Apple’ın bu açığı kapatmak için bir yazılım güncellemesi yayınlayamayacağı anlamına gelir. A11 dahil tüm cihazlar artık jailbreak için exploit beklemek zorunda kalmayacak. Özetle, iOS 13 ya da çıkacak olan yeni bütün iOS sürümlerine jailbreak yapılabilecek.

Maalesef bu açık A12 işlemcisi ile birlikte kapatılmış gözüküyor bu nedenle A12 işlemcisine sahip olan iPhone XR,XS ve XS Max kullanıcıları bu açıktan yararlanamayacak.

Ayrıca bu açık, Apple’ın imzalamayı bırakmasından sonra bile iPhone veya iPad’inizi herhangi bir sürüme düşürmenize olanak sağlar.

Axi0mX şimdiye kadar halka açık bir jailbreak yayınlamamasına rağmen , bu açığı ücretsiz olarak piyasaya sürdü, böylece yetenekli geliştiricilerin onu kullanması ve A5’den A11’e kadar tethered bir jailbreak aracı yaratması için önünü açtı. Unc0ver gibi, bu exploit te cihazı her yeniden başlattıktan sonra tekrar jailbreak atmak gerekir.

İyi haber şu ki, bu açık ile Cydia ve çekirdek yamaları içeren custom IPSW’ler üretilebilecek.Bu konu hakkında Unc0ver Jailbreak yapımcısı olan Pwn20wnd‘nin çalışmalara başlaması öngörülüyor.