Apple’ın iOS 13’te Getirdiği Özellikler Aslında iOS’ta Önceden Vardı!

iOS 13 gerçekten özelliklerle dolu bir güncellemedir, ancak yeni işletim sisteminde gördüğünüz her şey gerçekten yeni değildir. Eski iOS sürümleri için var olan jailbreak tweak’lerinden birçoğu bu özellikleri sağlıyor.Bu listede, tam olarak iOS 13 güncellemesinde Apple’ın tam olarak hangi tweak’lardan etkilendiğini açıklayacağız.

Karanlık Mod

İnkar edilemez bir şekilde, iOS 13’te en popüler yenilik, sistem çapında bir karanlık modun gelmesidir; ancak, cihazınızı daha önce jailbreak yaptıysanız,karanlık modun 2014 yılından beri olduğunu görürsünüz.

Eclipse,Apple’ın kendi uygulamalarına ve başka indirdiğiniz uygulamalara da karanlık modu desteği getiriyor.

Eclipse tweak’ını, Packix deposunda bulabilirsiniz.Tweak,iOS 7’den iOS 12’ye kadar olan tüm iOS sürümlerini destekler.

Kaydırılabilir Klavye

ios 13 QuickPath keyboard ile ilgili görsel sonucu

Klavyenizi yazmak yerine hızlıca kaydırma tutkunuysanız, Apple’ın kaydırılabilir klavyeyi iOS 13 ile tanıttığını duyduğunuzda rahatlayacaksınız. Ancak, bu özellik ilk önce üçüncü parti Android klavyelerde tanıtıldı ve Apple’ın üçüncü parti klavyelere destek sağlamasıyla hızla iOS’ta popüler oldu.Şu anda iPhone’unuzda bu özelliği kullanabilmek için SwiftKey gibi uygulamaları doğrudan App Store ile cihazınıza yükleyebilirsiniz.

Ancak, üçüncü parti klavyeleri çıkmadan önce, cihazınızı jailbreak yaparak bu özelliği kullanabiliyordunuz.Bu özelliği iPhone’lara getirmek için birçok tweak yapıldı, ancak SwipeSelection en popüleri gözüküyor.

SwipeSelection adlı tweak,iOS klavyesini kaydırma desteğiyle kullanmanıza olanak tanır.iOS 12’yi destekleyen sürümü Bruno Andrade’nın deposunda bulabilirsiniz.

Kontrol Merkezinde Wi-Fi Ağı ve Bluetooth Aygıtı Seçebilme

OS 13 feature select WiFi networks directly from the Control Centre. ile ilgili görsel sonucu

Yeni iOS 13 özellikleri hakkında az konuşulan bir özellik ise WiFi ağlarını ve Bluetooth cihazlarını doğrudan Kontrol Merkezi’nden seçebilmesi. Şaşırtıcı olmamakla birlikte,bu özellik tweak’ler yardımı ile eski iOS sürümlerine de getirildi.

Bu özellik,WeatherVane tweak’ı ile iOS 11 ve iOS 12’ye önceden getirilmişti.

WeatherVane tweak’ını, Packix deposunda bulabilirsiniz.

Mobil Veri ile Yüksek Boyutlu Uygulama İndirme

ios 13 Unlimited App Size Downloading on Mobile Data7 ile ilgili görsel sonucu

Apple iOS 13’te 200 MB’ın üzerinde mobil veri üzerinden App Store’dan uygulama indirme işleminin kilidini açtı. Eski zamanlardan beri, Apple’ın belirlediği bu kısıtlamanın kilidini açmış olan pek çok tweak yapıldı. Uygulamaların indirilmesi sadece megabayt olduğunda 2008’de çok büyük bir sorun olmasa da, gittikçe artan uygulama boyutları ile 200 MB sınırı gerçekten insanları sinirlendirmeye başladı. 2019’daki tipik bir uygulamanın boyutu 150-300 MB civarındadır.

iOS 12 ve iOS 11 için, Apple’ın iOS 13’te yaptığı şeyi tam olarak yapan “Appstore Unrestrict” adlı bir tweak ile kısıtlamaları devre dışı bırakın.

Bu tweak tamamen ücretsizdir ve iJulioverne’nin deposundan indirebilirsiniz.

Safari’de İndirme Yöneticisi

ios 13 Download Manager in Safari ile ilgili görsel sonucu

Yıllardır insanlar, iOS ve Safari’ye bir indirme yöneticisinin gelmesini bekliyordu.Sonunda iOS 13 ile geldi, ancak bu kesinlikle iOS’ta daha önce görülmemiş bir özellik değil.

iOS’a indirme yöneticisi özelliği için birçok tweak yapıldı.Ancak bu tweaklardan en popüler olanları Safari Downloader ve Safari Plus idi.

iOS 8’den önceki sürümülerde iseniz, Safari Downloader adlı tweak’ı indirebilirsiniz.

Safari Plus ise iOS 8 – iOS 12 uyumludur.Bu tweak’ı BigBoss deposunda bulabilirsiniz.

Yeni Ses Göstergesi

ios 13 New Volume HUD ile ilgili görsel sonucu

iOS 13 ile gelen bu özelliğe benzer tweaklar vardı.Bunlardan biri,UltraSound adlı bir tweak.Tweak,iOS 11 – iOS 12 sürümlerini destekliyor. Dynastic deposundan indirebilirsiniz.

Sonuç

Sonuç olarak, Apple’ın, jailbreak topluluğundan fazlasıyla etkilendiğini görüyoruz.